Herby Miast

Kolorowanki z herbami miast to przede wszystkim wyjątkowo dobry sposób na zapoznanie dzieci ze specyfiką miejskich znaków, które powstają według ściśle określonych reguł heraldycznych. Tego rodzaju znaki pojawiają się w rozmaitych miejscach i są symbolami związanymi z danymi miastami. Warto dodać, że historia herbów miejskich sięga XIII wieku, kiedy to zaczęły pojawiać się prawa miejskie nadawane wsiom spełniającym konkretne kryteria. Dla małego dziecka takie graficzne znaki, które odznaczają się bardzo konkretnymi symbolami umieszczonymi wewnątrz będą przede wszystkim ogromną twórczą zabawą, której nie sposób się oprzeć. 

Jak przedstawiany jest motyw herbów w kolorowankach?

Kolorowanki dla dzieci z motywem herbów miast pojawiają się stosunkowo często i trzeba przyznać, że odznaczają się wielką różnorodnością. Na terenie naszego kraju znajduje się niespełna tysiąc miast i każde z nich posiada swój herb, które pełni funkcję znaku terytorialnego. Motywy znajdujące się w herbach najczęściej nawiązują do zdarzeń historycznych, z których dana miejscowość zasłynęła. Są w pewnym sensie znakiem rozpoznawczym. Wzory kolorowanek najczęściej skupiają się na herbach nieco większych i tym samym popularnych miast. W herbie Szczecina pojawia się czerowny gryf z koroną na niebieskim tle. Historyczne źródła dowodzą, że pierwsze wzmianki na temat pieczęci w takiej formie pojawiły się już w XIV wieku. Z kolei w herbie Olsztyna pojawia się sylwetka św. Jakuba wyposażonego w laskę, ciżmy, muszlę i złocisty nimb. Święty znajduje się w herbie, ponieważ był patronem najstarszej w mieście parafii. W herbia katowickim pojawia się z kolei urządzenie kuźnicze na drewnianym stelażu i nawiązuje do danego miesjca pracy wielu mieszkańców - Kuźnicy Boguckiej. Mnogość elementów w herbach polskich miast będzie dla dziecka niezwykłą przygodą i być może inspiracją do samodzielnego zgłębiania wiedzy na temat historii danego miejsca. 

Dlaczego kolorowanki z herbami o dobry wybór?

Pojawiające się w kolorowankach patriotycznych herby, to bardzo dobry sposób na zapoznanie dziecka z pojęciem heraldyki. Dorastające dzieci, które z ogromną ciekawością przyglądają się otaczającemu ich światu z pewnością zainteresują się genezą herbów w Polsce. Te unikatowe symbole od samego początku służyły przede wszystkim temu, by jednostki były stanie odróżnić przedstawicieli konkretnych grup i jednocześnie podkreślić swoją przynależność. W XII wieku pojawiły się tarcze herbowe, a same motywy herbów stały się elementami pieczęci. W czasach średnowiecza to herby określały przynależność rycerską. Dopiero w kolejnych stuleciach zaczęły pojawiać się herby mieszczańskie, chłopskie i narodowe. Pojawiały się również herby miejskie, które określały przynależność terytorialną i skupiały się na znakach rozpoznawczych danego miasta. Ciekawstką jest, że od XII wieku w heraldyce wykorzystywano jedynie pięć kolorów oraz dwa rodzaje metalu - srebro i złoto. 

Podsumowując

Unikatowe kolorowanki z herbami miejskimi mogą stać się dla dziecka przepustką do zupełnie innego świata. Te na pierwszy rzut oka enigmatyczne symbole mają bardzo konkretne znaczenie, a odkrywanie tych znaczeń sprawi dzieciom ogromną przyjemność. Równie przyjemne będzie pokrywanie kolorem wzorów ściśle według wytycznych. Gotowe dzieło będzie mogło zasilić powstającą kolekcję. Z pewnością ma szansę zainteresować dziecko heraldyką i historią powstania poszczególnych herbów. Każdy herb to inna geneza i ciekawostka związana z konkretnym miastem. Niektóre z nich są nieskomplikowanymi wzorami, inne będą wymagały nieco bardziej wprawionej dłoni. 

Details

Data dodania: 29-11-2017

Oglądano 17269 razy

Tagi: herby miasta herb

Ładuje się...