Droga Krzyżowa

Droga Krzyżowa nie pojawia się w kolorowankach zbyt często, aczkolwiek z całą pewnością dostępne wzory będą doskonałym wprowadzeniem dziecka w tematykę związaną z jednym z najważniejszych momentów dla całego chrześcijaństwa. Motyw ten może być bardzo dobrym przygotowaniem na lekcję religii. Pozwala zgłębić historię Chrystusa, który w ostatnich chwilach życia musiał pokonać katorżniczą drogę z domu Piłata na Golgotę, gdzie został ukrzyżowany. Dla małego dziecka wychowywanego w wierze chrześcijańskiej ta historia będzie miała ogromne znaczenie. Poprzez wizualizację w postaci wzoru kolorowanki będzie mogło wyobrazić sobie ostatnie chwile życia Chrystusa i dowiedzieć się przy okazji, że droga krzyżowa to również nazwa nabożeństwa wielkopostnego o charakterze adoracyjnym. 

Jak przedstawiany jest motyw drogi krzyżowej w kolorowankach?

Motyw religii w kolorowankach najczęściej przedstawia Jezusa tuż przed udaniem się w bezpowrotną drogą na Golgotę. Pojawia się zatem Jezus rozmawiający z Piłatem, który ostatecznie uznał, iż Jezus nie jest niczemu winny, ale pod presją społeczeństwa postanowił, że brak intwerwencji będzie najlepszym wyborem. Częstym motywem jest Jezus noszący na plecach krzyż w trakcie upadku. Podczas kolorowania dziecko będzie mogło dowiedzieć się, że podczas ostatniej drogi Jezus upadł trzykrotnie. Popularnym wzorem jest również moment, w którym Jezus spotyka swoją zrozpaczoną matkę. Kolorowani z takim motywem najczęściej nawiązują do konkretnych stacji drogi krzyżowej. Pojawiają się wobec tego momenty, w których św. Weronika ociera Jezusowi twarz, gdy Szymon z Cyreny pomaga nieść krzyż czy gdy Jezus pociesza płaczące niewiasty. Ten absolutnie brutalny i smutny skrawek historii jest z perspektywy chrześcijan jednym z najważniejszych wydarzeń. Dzięki kolorowankom o religii małe dziecko będzie mogło zgłębić swoją wiedzę, która przyda się podczas przygotowań do Pierwszej Komunii Świętej.

Jakie korzyści daje dzieciom kolorowanie kolorowanek z motywem drogi krzyżowej?

Podczas kolorowania dziecko będzie mogło również zapoznać się z historią odprawiania Drogi Krzyżowej. Warto wiedzieć, że po raz pierwszy odtworzenie drogi krzyżowej miało miejsce w Jerozolimie, a dokładnie na ulicy Dolorosa, która jest uznawana jako odcinek, po którym faktycznie miał kroczyć Chrystus z krzyżem na swoich plecach. Pomysł bardzo szybko wzbudził wielkie zainteresowanie w innych nacjach, które zapragnęły odtwarzać drogę krzyżową na swoich ziemiach. Takie rozwiązanie okazało się praktyczne, ponieważ nie każdy mógł udać się nie pielgrzymkę do Jerozolimy. Czternaście stacji wprowadzono w pierwszej połowie XVIII wieku. Stały się one symbolem ogromnej męki Jezusa. Najczęściej są oznaczane krzyżami rozstawionymi w konkretnej odległości. Jerozolimska droga krzyżowa liczy sobie niespełna 650 metrów. Warto jednak dodać, że na przestrzeni lat powstało wiele odmian drogi krzyżowej. Od 2009 roku w Polsce organizowana jest ekstremalna droga krzyżowa polegająca na pokonaniu 40km pieszo, która każdego roku przyciąga ogromne rzesze zainteresowanych. 

Podsumowując

Droga krzyżowowa w kolorowankach dla dzieci pełni funkcję edukacyjną. Dzięki pięknie zrealizowanym wzorom dziecko będzie mogło zapoznać się z historią Pana Jezusa, który dla każdego chrześcijanina jest niebywale ważną postacią. Z całą pewnością jest to motyw, który warto podsunąć własnym pociechom. Biorąc pod uwagę znaczenie tej historii dla religii, dzieci powinny zaznajomić się z nią jak najwcześniej. Dostępne wzory pozwalają odtworzyć właściwie całą drogę, jaką Jezus musiał pokonać podczas swojej ostatniej drogi. 

Details

Data dodania: 03-12-2019

Kategoria: Religia

Oglądano 47240 razy

Ładuje się...