Działają one na wyobraźnię dzieci, które mogą sobie wyobrazić, że te niezwykle pracowite owady całe swoje życie poświęcają na produkcje słodkiej substancji. Pszczoły wyróżniają się na tle innych owadów ciemnobrązowym odwłokiem w czarne pasy, który jest pokryty tysiącem małych włosków, przez co wygląda ona jakby była pokryta delikatnym fiterkiem. Na górze wyrastają skrzydełka z przezroczystej błonki, a na jednej z nóżek znajduje się złocity koszyczek, który służy pszczołom do przenoszenia pyłku kwiatów, z którego później powstaje miód, wosk czy mleczko. Ważną częścią pszczoły jest również żądło, które służy jej do samoobrony i znajduje się na końcu odwłoka.
Najłatwiejsze z nich przedstawiają bajkowe i komiczne pszczółki, które są dość łatwe do pokolorowania. Niektóre z kolorowanek przedstawiają z kolei pszczoły realistyczne, które są pełne szczegółów i inspirują dzieic do poszerzania swojej wiedzy. W końcu trzeba wiedzieć, jakie kolory mają poszczególne części pszczoły. Do najbardziej skomplikowanych motywów należą realistyczne pszczoły, które znajdują się na kwiatach. Finalnie to właśnie te obrazki będą najbardziej kolorowe, ale ich sprawne wypełnienie wymaga skupienia i zaangażowania. Motyw pszczoły w kolorowance może kojarzyć się dziecku z wiosennymi dniami spędzanymi na świeżym powietrzu oraz wieloma bajkami czy wierszykami, w których pojawiają się te owady podobnie jak kolorowanki z innymi owadami. Ponadto wiele dzieci utożsamia pszczoły z miodem, które te produkują, a on kojarzy im się z pysznymi deserami, herbatą z miodem i cytryną czy też wycieczkami w pasiekach, które robią się coraz bardziej popularne. W rezultacie kolorowanie może okazać się jeszcze większą przyjemnością i zachęcać dzieci do poznawania świata owadów, który jest fascynujący i oferuje wiele ciekawostek.
Pszczoły istniały na Ziemi już kilkadziesiąt milionów lat temu podobnie jak kolorowanki z muchami, a więc mamy pewność, że pojawiły się dużo wcześniej niż człowiek. Najstarszą, zatopioną w bursztynie pszczołę, znaleziono w New Jersey w Stanach Zjednoczonych i oszacowano, że ma ona około 80 milionów lat. Korzyści płynące z ciężkiej pracy pszczoły sprawiały, że od zawsze owady te fascynowały człowieka. W starożytnym Egipcie wierzono, że pszczoły to łzy boga Ra, a z kolei Koran uważa je za owady święte. Grecka mitologia przedstawia królewnę Melissę co oznacza pszczołę, jako tę, która karmiła Zeusa miodem, a w nagrodę została przemieniona w pszczołę. Wiele starożytnych cywilizacji wierzyło również w to, że miód zapewnia nieśmiertelność. Dlatego pojemniki z nim wkładano na przykład do sarkofagów faraonów, a odnaleziony po paru tysiącach lat stał się najlepszym dowodem na to, że miód nigdy nie traci terminu ważności. Pszczoły stały się bohaterkami wielu legend, ale również wierszyków o bajek. W Polsce najsłynniejszą pszczołą jest "Pszczółka Maja", która opowiada o perypetiach Mai i jej przyjaciół.
Motyw pszczoły w kolorowankach to dla wielu dzieci świetna okazja, aby lepiej poznać te owady i przyjrzeć się ich budowie. Fascynujące owady, którym zawdzięczamy miód i owoce, zbudowane są z wielu drobnych elementów, które wymagają skupienia, ale dają dzieciom sporo satysfakcji. Ponadto owady te kojarzą się dzieciom nie tylko ze słodkim miodem dodawanym do wielu słodkich potraw, ale również z czasem spędzanym na świeżym powietrzu.