Dla małego dziecka kolorowanie ciekawych pod względem graficznym symboli będzie nie tylko świetną zabawą, ale przede wszystkim możliwością zapoznania się z tymi znakami, które w świecie ruchu drogowego odgrywają bardzo ważną rolę. Znaki nakazu odznaczają się okrągłym kształtem. Najczęściej można się spotkać ze znakami, na któych biały symbol znajduje się na granatowym tle. Ich zadaniem jest poinformowania uczestnika ruchu drogowego o konieczności dostosowania się do konkretnych wymagań na danym odcinku. Dziecko kolorujące malowanki z takim motywem zrozumie, że widok takiego znaku oznacza nakaz wykonania konkretnej czynności, np. skręcenia w lewo przed znakiem lub jazdy z minimalną prędkością określoną liczbą na znaku. Biała postać z dzieckiem oznacza z kolei, że na danym odcinku znajduje się droga dla pieszych i należy z niej skorzystać.
W kolorowankach tego rodzaju znaki pojawiają się bardzo często, ku uciesze rodziców, którzy doceniają możliwość edukowania pociech za pośrednictwem twórczej i kreatywnej zabawy. Nie ma przecież lepszego sposobu na nabywanie nowej wiedzy niż beztroska zabawa i tworzenie swoich znaków, które staną się fantastycznym materiałem edukacyjnym. Nieco młodsze dzieci mogą sięgnąć po kolorowanki z większymi wzorami. W tego typu malowankach jeden znak wypełnia całą stronę. Brak tutaj przytłaczających szczegółów. Dziecko może skupić się wyłącznie na kolorowaniu przejrzystego i obszernego znaku. W malowankach przeznaczonych dla nieco starszych dzieci, na jednej stronie widnieje kilka mniejszych znaków nakazu. Takie zestawy cieszą się sporą popularnością. W trakcie kolorowania dziecko będzie mogło poznać znaczenie konkretnego symbolu i porównać znaki o dosyć podobnych graficznych rozwiązaniach. Przykładem mogą być znaki ze strzałkami skierowanymi w lewo lub w prawo. Warto wiedzieć, że prosta strzałka oznacza nakaz skrętu jeszcze przed znakiem, a strzałka lekko wygięta oznacza, że skręcić należy, ale dopiero za znakiem. Kreatywne malowanie znaków nakazu pobudzi dziecięcą wyobraźnię, ale sprawi również, że dziecko będzie zwracało większą uwagę na otaczający go świat. Podświadomie będzie wyszukiwało poszczególnych znaków podczas spacerów i utrwalało ich znaczenie.
Kolorowanie znaków drogowych w jakiejkolwiek formie jest świetnym momentem, by zapoznać dziecko z historią tych oznaczeń. Małemu dziecku z pewnością początkowo nie będzie się mieścił w głowie fakt, że samochody nie są urządzeniami, z których korzysta się od zarania dziejów. Tak naprawdę zaczęły się one pojawiać dopiero w drugiej połowie XIX wieku, choć wtedy jeszcze w małych ilościach. Początkowo wynalazek ten był przeznaczony wyłącznie dla osób zamożnych. Cała reszta posiłkowała się zaprzęgami konnymi. Dopiero masowa produkcja i rosnący popyt sprawił, że trzeba było zastanowić się nad wdrożeniem znaków, które mogłyby określać pewne zasady poruszania się i tym samym bezpieczeństwa. Taka idea kiełkowała wśród tęgich głów i finalnie na początku XX wieku zorganizowano spotkanie przedstawicieli kilkunastu państw europejskich, podczas którego ustalono, jakiego rodzaju znaki drogowe powinny pojawić się w pierwszej kolejności.
Kolorowanki z motywem znaków nakazu to dla dziecka świetna zabawa, ponieważ tuż po wypełnieniu kolorem malowanki, będzie ono mogło wyruszyć na spacer i na własnej skórze przekonać się, jak znaki prezentują się z rzeczywistości.