Afrykańczycy

Dlaczego kolorowanki z Afrykańczykami są popularne?

Nasze położenie geograficzne sprawia, że dzieci niezbyt często mają do czynienia z Afrykańczykami, a tym bardziej z takimi, którzy noszą tradycyjne stroje, są wymalowani lub mają nietuzinkową, własnoręcznie zrobioną biżuterię. Kolorowanki z motywem rdzennych Afrykańczyków są popularne wśród dzieci, ponieważ silnie działają na ich wyobraźnię i przedstawiają im świat, którego większość dzieci jeszcze nie widziała na własne oczy. Afrykańska kultura wypełniona jest najróżniejszymi kolorami, co daje maluchom okazję do używania całego kompletu kredek i tworzenia unikatowych obrazków. W końcu afrykańskie stroje składają się często z wielu fantastycznych wzorów, którym można za pomoca kredek nadać oryginalny charakter, a ich tradycyjne ubrania i ozdoby mogą pięknie kontrastować z ciemną skórą. Dla dzieci może to był miła odmiana po kolorowaniu postaci o jasnej skórze, z którymi zawsze jest problem związany z doborem odpowiedniego koloru. 

Odkrywanie Afryki dzięki kolorowankom

Kolorowanki z Afrykańczykami w roli głównej to szeroki zakres najróżniejszych ilustracji, z których każda może dla dzieci stanowić źródło zupełnie nowej wiedzy, a także inspirować je do szukania informacji na własną rękę. W rezultacie wiedza ogólna dzieci znacznie się zwiększa, a horyzonty zataczają jeszcze szersze kręgi. Na niektórych z kolorowanek widnieją przedstawiciele enigmatycznych plemion, którzy mają tradycyjne, wzorzyste stroje, a także liczne ozdoby i amulety. Z kolei na innych widać Afrykańczyków w trakcie różnych rytuałów czy też prozaicznych czynności, które dla dzieci z Polski będą zupełnie niecodzienne. Dzieciom motyw ten może kojarzyć się z kolorowankami z bajek i filmami przygodowymi, których akcja toczy się właśnie w Afryce. Mootyw Afrykańczyków przypomina im nie tylko o perypetiach głównych bohaterów, ale też przywodzi na myśl piękne krajobrazy, sawannę, safari czy dzikie zwierzęta na spalonej słońcem ziemi. Takie skojarzenia aż buzują od poczucia wielkiej przygody i sprawią, że kolorowanie będzie jeszcze przyjemniejsze.

Fascynacja Afryką trwa od wieków

Afryka, zwana również Czarnym Lądem, była eksplorowana już w czasach starożytnych, jednak przełomowy stuleciem w odkryciach na tym kontynencie był wiek osiemnasty. Od tego momentu Europejczycy rozpoczęli badania nad afrykańską kulturą i przyrodą, a moda na wyprawy do Afryki eskalowała. Dżentelmeni z Anglii i innych państw odkryli, że afrykańska kultura cechuje się ogromnym bogactwem, podobnie jak przyroda, która diametralnie różniła się od przyrody na kontynencie europejskim. Kolejne wyprawy przynosiły niesamowitą wiedzą na temat rdzennych mieszkańców Afryki, którzy byli podzieleni na liczne plemiona. Każde z nich miało swój język, rytuały, wierzenia i sztukę, która również coraz częściej pojawiała się na europejskich salonach. Na przełomie XIX i XX wieku to właśnie afrykańskie artefakty stały się pożądaną ozdobą w arystokratycznych domach. Wystarczy powiedzieć, że afrykańskie rzeźby kolekcjonował Pablo Picasso i to właśnie one zainspirowały go do malowania postaci w formie brył. Kolorowanki z Afrykańczykami nawiązują więc do wyjątkowo bogatej kultury.

Podsumowując

Kolorowanki z ludźmi z Afryki dadzą dzieciom przyjemność zestawiania ze sobą najróżniejszych barw i tworzenia wyjątkowo kolorowych obrazków. Przy okazji maluchy będą miały okazję sporo dowiedzieć się o obyczajach i kulturze rdzennych mieszkańców afrykańskiego kontynentu.

Details

Data dodania: 14-11-2021

Kategoria: Ludzie

Oglądano 2394 razy

Tagi: afryka ludzie

Ładuje się...