Zmartwychwstanie Jezusa

Kolorowanki z motywem wielkanocnym należą do jednych z najpopularniejszej kategorii po świętach Bożego Narodzenia. Wielkanoc jest świętem oznaczającym zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, jednakże w tym samym okresie obchodzimy też zielone świątki, inaczej święto Zesłania Ducha Świętego. Podczas tego okresu młodsze dzieci przygotowują się do przyjęcia pierwszej komunii świętej, a katolicy jako ogół przygotowują swoje koszyczki wielkanocne na poświęcenie przez kapłana. Wielkanoc jest jednym z najuroczyściej obchodzonym świętem w kalendarzu katolickim oraz posiada dużo charakterystycznych motywów i symboli, występujących pod postacią pokarmów spożywczych oraz zwierząt.

 

Dlaczego kolorowanki z kategorii wielkanocnej są tak popularne?

 

Okres wielkanocny to dla katolików czas pełen radości oraz uroczystego świętowania zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W tym okresie młodsze dzieci przystępują do pierwszej komunii świętej, a katolicy jako ogół obchodzą uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Poza tym kolorowanki z tej kategorii oferują dużo motywów i barw czym zawdzięczają sobie swoją popularność. Kolorowanki zawierają wszystkie szczegóły Wielkanocy, od koszyczka z pokarmem do zwierzątek, czy symbolicznych przedmiotów takich jak palemka wielkanocna.

 

Kolorystyka i motywy pojawiające się w kategorii kolorowanek wielkanocnych

 

Okres wielkanocny powinien być obfity w jasne i radosne kolory. Najbardziej popularnymi kolorami używanymi w kolorowankach będą: biały, żółty, zielony, fioletowy, oraz czerwony. Dominującymi motywami kolorowanek są zwierzęta kojarzone ze świętem Wielkanocy, jest to najczęściej: kurczątko, zajączek oraz owieczka. Nie możemy zapomnieć o koszyczku przygotowanym do poświęcenia, w którym powinniśmy umieścić produkty spożywcze, takie jak: chleb, cukrowy baranek, wędlina, biała kiełbasa, babka wielkanocna czy jajka pełniące rolę kolorowych pisanek. Każdy z produktów umieszczonych w koszyczku ma swoją symbolikę, wędlina jest symbolem dobrobytu, babka wielkanocna symbolem doskonałości, a pisanki symbolem narodzenia się nowego życia.  Ze świętem Wielkanocnym wiele osób kojarzy także palemkę wielkanocną, która swoją kolorystyką może przypominać nam tęczę. Palemka wielkanocna jest symbolem witania Jezusa Chrystusa podczas przejazdu przez miejscowości zielonymi liściami palmy.

 

Drugim wydarzeniem obchodzonym w okresie Wielkanocy jest pięćdziesiątnica, nazywana też jako święto Zesłania Ducha Świętego. Podczas zebrania apostołów w wieczerniku, 49 dnia od zmartwychwstania Jezusa Chrystusa na apostołów i Maryję zstąpił Duch Święty, dając im możliwość porozumiewania się w innych językach. Obchody tego święta są przeprowadzane hucznie i kolorowo, okazując tym radość i miłość do Boga. Dla przykładu dzieci w Holandii przebierają się w ciuchy o jaskrawych barwach, w których wychodzą na ulicę celebrować święto. Charakterystycznym symbolem dla tego święta jest gołębica, w postaci której objawiał się Duch Święty.

 

Podsumowanie

 

Radosne, wesołe i rozpalające w nas nostalgiczne wspomnienia święto, wyczekiwane przez cały rok, sprawia, że rodziny łączą się w jedność i przygotowują się razem na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jaskrawe barwy i duża symbolika charakteryzuje kolorowanki z motywem Wielkanocy. Święta Wielkanocy powinny kojarzyć nam się ze śniadaniem w ciepłej, rodzinnej atmosferze poprzedzonym wyjściem do kościoła na poświęcenie pokarmu, a samo przygotowywanie koszyczka daje całej rodzinie wiele zabawy i przypomina, jak ważna jest jedność oraz wspólnota.

 

Details

Data dodania: 13-12-2022

Kategoria: Religia

Oglądano 4353 razy

Tagi: Brak

Ładuje się...