Religijny alfabet

Dlaczego kolorowanki z religijnym alfabetem są popularne?

Kolorowanki z religijnym alfabetem to ilustracje, które podpisane są pierwszą literą przedstawionego zjawiska lub miejsca związanego z wiarą. Są one popularne wśród dzieci, które są wychowywane w katolickim duchu, ponieważ działają na ich wyobraźnią i utrwalają wartości poznawane na lekcjach religii lub w domu. Mogą one przedstawiać najróżniejsze obiekty lub motywy, a dzięki temu dają wielkie pole do popisu małym artystom. Duża liczba szczegółów, możliwość stosowania najróżniejszych kolorów i atrakcyjna treść to rzeczy, za którymi miłośnicy kolorowanek cenią najbardziej. Tym razem wielkim walorem dodatkowym jest również wartość dydaktyczna tego rodzaju kolorowanek i inspirowanie dzieci do szanowania drugiego człowieka, symboli religijnych i innych cennych wśród katolików wartości. Dzięki tego rodzaju kolorowankom dzieci podczas zabawy przyswajają treści, które na co dzien kojarzą im się przede wszystkim z nauką na lekcjach religii. Można więc powiedzieć, że w tym wypadku kolorowanki umiejętnie łączą przyjemne z pożytecznym.

Kolorowanki z alfabetem religijnym a dobre skojarzenia

Kolorowanki z alfabetem religijnym przedstawiają najróżniejsze motywy, takie jak kościół, anioły, ołtarz, hostia czy Duch Święty. Nawiązują więc silnie do tematyki, jaką dzieci poznają w szkole na lekcjach religii, ale również w swoich domach. Motywy te mogą kojarzyć się dzieciom na przykład ze mszami świetymi dla dzieci i młodzieży, podczas których mają okazję poznawać Słowo Boże i interesujące fakty dotyczące wiary. Niektóre z motywów mogą również przywodzić na myśl święta kościelne, takie jak Wielkanoc czy uwielbiane przez większość dzieci Boże Narodzenie. Dzięki temu kolorowanie będzie przebiegało w miłej atmosferze i przypominało dzieciom o magicznych chwilach spędzonych z bliskimi. Kolorowanki tego rodzaju będą szczególnie ciekawe dla maluchów, które właśnie szykują się do Pierwszej Komunii Świętej, ponieważ są na bieżąco z religijną symboliką i wartościami nauczanymi przez księdza.

Kolorowanki z alfabetem religijnym a historia

Katolicyzm jest największą wspólnotą wyznaniową w naszym kraju i bardzo ważnym elementem polskiej kultury. Nie ma dużo przesady w stwierdzeniu, że w Polsce z każdego miejsca jest blisko do kościoła - motyw kościoła w kolorowankach również jest tutaj obecny. Rzeczywiście świątynie katolickie to obiekty, których u nas ne brakuje. Polska przyjęła chrzest w 966 roku za czasów panowania Mieszka I, ale to jego syn, król Bolesław Chrobry, na dobre zajął się chrystianizacją narodu. W czasach średniowiecznych religia katolicka była najważniejszą częścią życia ludzi w niemal całej Europie, o czym świadczą przekazy historyczne, sztuka sakralna, a także ilość wybudowanych w tej epoce kościołów. Trudno dziś wyobrazić sobie polską historię i szeroko pojętą kulturę bez symboli religijnych i znaczenia religii w poszczególnych epokach. Dlatego też kolorowanki z alfabetem religijnym silnie nawiązują do polskiej tradycji i pozwalają dzieciom poznać wartości kultywowane przez katolików od wieków. 

Podsumowanie

Kolorowanki z kościołami oraz alfabetem religijnym mogą dla małych dzieci stać się źródłem wiedzy i inspiracji, a także motywować je do poznawania religii, w której zostały wychowane. Duża ilość najróżniejszych scenek i symboli sprawia, że są bardzo zróżnicowane i dają możliwość używania najróżniejszych kolorów czy kreowania obrazków o różnym stopniu trudności. Kolorowanki z alfabetem religijnym mogą też stanowić uzupełnienie kolorowanek z innymi motywami dotyczącymi wiary, świąt kościelnych czy symboli katolickich. 

Details

Data dodania: 03-12-2019

Kategoria: Religia

Oglądano 13780 razy

Ładuje się...