Bajkowa Wielkanoc

Kolorowanki z bajkową Wielkanocą, czyli praca twórcza w świątecznym nastroju

Kolorowanki z motywem bajkowej Wielkanocy są popularne przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze motywem przewodnim w nich jest jedno z ulubionych świąt wśród dzieci, a po drugie bohaterami kolorowanek są bohaterowie znanych bajek, za którymi dzieci szczególnie przepadają. Działają one na wyobraźnię dziecka i pozwalają mu poczuć klimat zbliżających się świąt jeszcze zanim one nastąpią, ukazując różne tradycje związane z Wielkanocą czy radosne scenki rodzajowe, w których nie brakuje pisanek, małych kurczaczków czy prezentów wielkanocnych. Dzięki temu praca twórcza i zabawa mogą skutecznie nastroić dziecko przed oczekiwanymi świętami, a przy okazji pozwolić mu na trenowanie swoich umiejętności. W końcu w tego rodzaju kolorowankach nie brakuje wielu drobnych detali, które wymagają wprawnej ręki i pełnej koncentracji. Nie brakuje w nich również możliwości, aby poszaleć z intensywnymi kolorami, za czym dzieci szczególnie przepadają.

Wielkanoc z Kubusiem Puchatkiem czy Myszką Miki

W kolorowankach z motywem bajkowej Wielkanocy przewija się wiele uwielbianych przez dzieci postaci z bajek, do których należą na przykład Kubuś Puchatek, Prosiaczek i Tygrysek czy też Myszka Miki w kolorowankach. Wszystkie zawarte w nich motywy ściśle nawiązują do świąt wielkanocnych, dlatego też mamy tutaj na przykład Prosiaczka cieszącego się z pięknego koszyczka wielkanocnego, Tygryska malującego pisanki w finezyjne wzorki czy też Kłapouchego malującego wielką pisankę. Dzieciom takie sceny kojarzą się nie tylko z ulubionymi bajkami, ale również z momentami, kiedy razem z bliskimi przygotowują wielkanocny koszyczek czy kolorowe dekoracje do domu. W rezultacie kolorowanie ilustracji z takim motywem sprawia im jeszcze więcej przyjemności i przywołuje same miłe wspomnienia. Kojarzą się z rodzinnym ciepłem, radosnym oczekiwaniem na święta, a także z prezentami wielkanocnymi, na które dzieci najbardziej czekają. 

Najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie

Niedziela Palmowa w kolorowankach i nie tylko jest uznawana od lat za najważniejsze święto chrześcijańskie, a to dlatego, że tego dnia celebrowane są śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Było ono celebrowane już niedługo po śmierci Jezusa, jednak z czasem w okresie tym narosło więcej znanych współcześnie tradycji. Na przykład wszystko wskazuje na to, że malowanie pisanek pojawiło się w Polsce dopiero w X wieku, podczas gdy tradycja święcenia święconki w Wielką Sobotę pojawiła się w Polsce dopiero na przełomie XIII i XIV wieku. Dziś dzieci kojarzą to święto przede wszystkim z Zajączkiem, który tego dnia przynosi im prezenty i najczęściej ukrywa je w najróżniejszych miejscach. W różnych krajach obyczaje dotyczące Wielkanocy nieco się od siebie różnią, ale z całą pewnością jednym z głównych motywów w większości z nich są kolorowe jajka, jajka z czekolady czy święconka w koszyczku. Kolorowanki z bajkową Wielkanocą nawiązują więc bogatej tradycji wielkanocnej.

Podsumowanie

Kolorowanki z motywem bajkowej Wielkanocy należą do tych, które zapewniają dzieciom twórczą zabawę, a także szansę na poczucie magii świąt wielkanocnych na długo przed ich nastąpieniem. W związku z wieloma drobnymi detalami na pisankach czy w ramach postaci stanowią one wielkie wyzwanie dla maluchów, które mają już za sobą najłatwiejsze kolorowanki. W rezultacie dzieci trenują swoje umiejętności w wypełnianiu pustych pól kolorem, a przy okazji przygotowują się do Wielkanocy.

Details

Ładuje się...