Domy i mieszkania

Motyw domu i mieszkania w kolorowankach pojawia się nagminnie. Nic w tym jednak dziwnego, biorąc pod uwagę fakt, że to jedno z tych miejsc, które dzieciom kojarzą się z absolutnym poczuciem bezpieczeństwa i własną przestrzenią. To wokół domu i jego mieszkańców kręci się świat małego dziecka. Bez względu na to, czy mówimy o wolnostojącym domu z ogrodem czy też o mieszkaniu w stylowej kamienicy, mówimy o miejscu, które dzieciom kojarzą się wyłącznie dobrze. Nie można zatem dziwić się, że takie motywy są przez nasze pociechy uwielbiane. Z całą pewnością cieszą się dużym zainteresowaniem również ze względu na umiejętność pobudzania dziecięcej wyobraźni, rozwijania wyobraźni przestrzennej i twórczego podejścia do życia. 

Jak przedstawiany jest dom w kolorowankach?

Motywem, który najczęściej pojawia się w tego typu kolorowankach dla dzieci jest domek otoczony malowniczym ogródkiem, który dla małego dziecka będzie nie lada wyzwaniem. Dom wyposażony w komin, z którego wydobywa się dym jest synoniem domowego ciepła i źródłem najpiękniejszych skojarzeń. Takie wzory w bardzo dużym stopniu pobudzają wyobraźnię dziecka, zmuszając do zastanowienia się, kto mieszka w tak uroczym domu i czym aktualnie się zajmuje. Spectrum możliwości jest ogromne, a jedynym ograniczeniem w takich sytuacjach jest dziecięca wyobraźnia. Poza urokliwymi domkami umieszczonymi w pięknej naturalnej scenerii, bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się również kolorowanki z miastem i budynkami. W tego rodzaju wzorach perspektywa jest nieco szersza, ale również nawiązuje do miejsca zamieszkania. Dla dzieci funkcjnujących na co dzień w wielkich miastach, tego rodzaju wzory mogą być znacznie ciekawsze. Nieco bardziej wprawieni entuzjaści kolorowanek mogą skusić się na wzory przedstawiające przekrój piętrowego budynku, w którym trzeba będzie pokryć kolorem wszystkie pomieszczenia począwszy od salonu gościnnego i kuchni, a skończywszy na sypialni i toalecie. Ogromna dbałość o detale sprawia, że tego rodzaju wzory są nie lada wyzwaniem, ale jednocześnie sporym źródłem satysfakcji. Możliwość urządzenia domu według własnego uznania jest przecież niezwykle kusząca. 

Czemu miał służyć dom?

Motyw domu jako schronienia jest znany ludzkości od zarania dziejów. Już pierwsi ludzie doskonale wiedzieli, że kontrukcja zapewniająca przysłowiowy "dach nad głową" to niezwykle ważny element naszej codzienności. Oczywiście, domy różniły i nadal różnią się w zależności od szerokości geograficznej. Niektóre plemiona afrykańskie nadal mieszkają w lepiankach, które są dla nich kwintesencją domu. W niektórych częściach Azji oraz Ameryki Południowej ludzie mieszkają w palafitach, czyli charakterystycznych domach na palach, które mają chronić budynek przed zalaniem na podmokłych terenach. Mieszkańcy wielkich miast mieszkają w drapaczach chmur, które tworzą piękną panoramę i dla wielu osób są esencją nowoczesnej architektury. Jak widać, dom domowi nierówny, choć zawsze stanowi przystań dla jego mieszkańców, czyli rodziny. Właśnie z tego względu wzbudza pozytywne skojarzenia. 

Podsumowując

Kolorowanki z motywem achitektury takim jak domy i mieszkania cieszą się od lat wielkim zainteresowaniem. Dla małego dziecka są przede wszystkim możliwością stworzenia przestrzeni marzeń, w której wszystko od podstaw będzie tworzone w zgodzie z własną koncepcją. Nic przecież nie stoi na przeszkodzie, by trawa w ogródku była niebieska, a dachówki różowe. Poprzez wzory kolorowanek z motywem domu, dziecko będzie miało szansę rozwijać swoją kreatywność w sposób twórczy i niezwykle satysfakcjonujący. 

Details

Data dodania: 09-11-2017

Kategoria: Architektura

Oglądano 96456 razy

Ładuje się...