Harcerze i zuchy

Harcerze i zuchy to dosyć częsty motyw w kolorowankach. Dla małego dziecka jest zaproszeniem do wspaniałej zabawy, a niejednokrotnie inspiracją do wypróbowania swoich sił w tym polskim ruchu społecznym i wychowawczym. Z pewnością kolorowanki nawiązujące do harcerstwa będą nie lada gratką dla osób, które już mogą poszczycić się przynależnością do takiej grupy. Każdy mały zuch, a następnie harcerz doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak fantastyczną przygodą może być harcerstwo. Wiąże się z nawiązywaniem nowych przyjaźni, opanowywaniem nowych umiejętności, wszechstronną edukacją i podróżowaniem. Nic zatem dziwnego w tym, że takie wzory cieszą się dużą popularnością wśród małych dzieci. Możliwość pokrycia wybranym przez siebie kolorem zucha lub harcerza to również twórcze zadanie, które z pewnością pobudzi wyobraźnię dziecka do granic możliwości. 

Jakie motywy znajdziemy w tychże kolorowankach?

Najczęstszym motywem w kolorowankach tego typu są dzieci ubrane w charakterystyczne mundury harcerskie. To dobry moment, by przyjrzeć się im nieco bardziej. W przypadku dziewczynki najczęstszym motywem są wywijki i getry w kolorze środowiska, szara spódnica mundurowa, pas parciany, koszula, beret harcerski oraz chusta w kolorze drużyny. Na koszulki powinny znajdować się herb miasta, sznur funkcyjny, pagony w kolorze drużyny oraz miejsce na sprawności. Podobnie prezentuje się strój chłopca. Ci noszą jednak spodenki i zieloną koszulę mundurową. Dla małego dziecka poznawanie tych elementów poprzez kolorowanki dla dzieci - poniekąd patriotyczne to niezwykle intersujące zajęcie. Okazuje się bowiem, że każdy element harcerskiego stroju ma znaczenie. Bardzo często w kolorowankach pojawia się motyw rozśpiewanego harcerza. Nic dziwnego, bo piosenki harcerskie to domena każdej szanującej się drużyny i motyw przewodni nie tylko na regularnych spotkaniach, ale również podczas biwaków. Wspólnym mianownikiem wszystkich wzorów związanych z harcerzami są radosne dzieci, które pragną świecić przykładem i żyć w zgodzie z całym społeczeństwem. Z całą pewnością można powiedzieć, że mamy do czynienia z kolorowankami patriotycznymi, bo harcerstwo właśnie tego uczy młodych ludzi. Uczy również szacunku dla ojczyzny i innych ludzi. 

Dlaczego te kolorowanki to dobry wybór dla naszego malucha?

Kolorowanki z zuchami i harcerzami to doskonały prestekst do zapoznania się z historią Związku Harcerstwa Polskiego. Za datę oficjalnego powstania ZHP uznaje się rok 1918. Wcześniej na ziemiach polskich funkcjonował Związek Skautów Polskich, aczkolwiek po odzyskaniu niepodległości zaczęto zastanawiać się nad zorganizowaniem związku, który będzie mógł zrzeszać wszelkie harcerskie organizacje. Po wielu peturbacjach i nieporozumieniach udało się doprowadzić do zjazdu połączeniowego w Lublinie, podczas którego zatwierdzono ostateczne powstanie Związku Harcerstwa Polskiego. W pewnym sensie harcerstwo na ziemiach polskich było uwarunkowane sytuacją polityczną. Polska przez długi czas w ogóle nie znajdowała się ma mapie. Tajne organizacje propagujące patriotyczne wartości stały się jedynym sposobem na pielęgnowanie polskości.  

Podsumowując

Kolorowanki z ludźmi takimi jak zuchy i harcerze to rewelacyjny sposób na zapoznanie dziecka z bardzo ważnym z perspektywu Polaków Związkiem Harcerstwa Polskiego. Od wielu lat jest to przecież ugrupowanie, dzięki któremu dzieci uczą się samodzielności, zaradności i umiejętności radzenia sobie w najróżniejszych sytuacjach. Bez wątpienia warto inwestować w takie kolorowanki, bo dla maluchów będą przede wszystkim sposobem na twórcze spędzenie czasu. 

Details

Data dodania: 11-12-2021

Kategoria: Ludzie

Oglądano 3705 razy

Tagi: zuch harcerz

Ładuje się...