Lalki

Lalki przez wieki się zmieniały i jest to oczywiste. Dzisiejsze lalki nie wyglądają w żaden sposób tak samo, a nawet podobnie do tych, które są znane jeszcze sprzed 50 czy 100 lat. Kiedyś często były to zwykłe figurki, które nawet z perspektywy czasu wyglądają dziś raczej jak straszydła. Dziś natomiast każdy detal jest dokładnie odwzorowany, a małe dziewczynki szczycą się tym, która z nich ma taką, a nie inną lalkę. Niekoniecznie muszą być to małe laleczki, ale nawet i większe modele, które imitują dzieci.

W niektórych kulturach lalki są symbolem kultury, natomiast w naszej cywilizacji przyzwyczailiśmy się do tego, że są one wykorzystywane do zabawy. Obecnie producenci stawiają na to, żeby można było je modyfikować na jak największą ilość kombinacji. Mogą być to rózne stroje, obuwie czy nawet można w nich wymieniać włosy. 

Czym charakteryzują się lalki?

Lalki są przeznaczone dla dziewczynek, bo trudno znaleźć chłopca, który bawi się lalkami. Jest to zatem element kobiecej kultury. Dziewczynki chcą wyglądać tak jak lalki i często się nawet z nimi utożsamiając. Istotne jest to, że lalki uczą pewnych cech, które są oczywiste dla kobiecej natury. Jest to opieka, dokładność, troskliwość. Wystarczy tylko spojrzeć na to, jak zachowują się dziewczynki już od młodych lat. Bawią się lalkami w dom i tworzą fikcyjne rodziny. Uczy je więc zatem do tego, żeby w przyszłości być żoną oraz matką.

Lalki są wypuszczane w kompletach, bo są np. Barbie oraz Ken, które są wręcz archetypami i modelami lalek, pewnymi wzorami. Nawiasem mówiąc, warto zaznaczyć, że jest pewna grupa osób kobiet, które inwestują w operacje plastyczne, by przypominać Barbie, a panowie chcą zostać Kenami. 

Nawiązania kolorowanek do lalek

Kolorowanki potrafią przedstawiać świat w różny sposób. Mogą być to zatem motywy związane z życiem, uchwyceniem pewnej sytuacji za pomocą rysunku. Może być to również kolorowanka z Ever after high, która przedstawia właśnie lalkę. Dzięki temu przypomną się chwile, w których to dziewczynka bawiła się właśnie lalką. Dziewczynki starają się o nie dbać, więc uczucia altruizmu nie będą obce i temu, że zawsze warto dbać o inne osoby.

Lalki mają to do siebie, że wyglądają wręcz idealnie. Może to sprawić, że dziewczynka będzie robić wszystko, aby być taka jak lalka. Tutaj istotna jest rola rodziców, aby zbyt mocno dziewczynka się z nią nie identyfikowała. Trzeba robić wszystko, aby dziecko nie wpadło w spiralę perfekcjonizmu, bo nie jest to na pewno dobre podejście, a lalki z serii np. kolorowanek z Barbie muszkieterką na pewno takie są.

Podsumowanie

Kolorowanki są świetnym narzędziem do kształtowania osobowości młodego człowieka. Lalki mają to do siebie, że na kolorowankach można uwiecznić całą paletę szczegółów, tak więc jak najbardziej będzie to coś, co pozwoli na poprawę wyobraźni, ale również i pamięci. To zdecydowanie lepsza opcja niż wpychanie dzieci w świat elekroniki i internetu, w którym czeka na niego również masa zagrożeń.

Details

Data dodania: 19-10-2022

Kategoria: Zabawki

Oglądano 2266 razy

Tagi: Brak

Ładuje się...