Mycie Rąk

Dla wielu osób mycie rąk stało się czynnością obowiązkową dopiero w momencie pojawienia się pandemii, która poniekąd wymusiła stosowanie się do znanych od dawna reguł.

Kolorowanki z motywem mycia rąk są jednak doskonałym pomysłem na wdrożenie istotnych zasad w życie małego dziecka oraz zaszczepienie w nim świadomości związanej z tymi regułami. Mycie rąk powinno odbywać się możliwie jak najczęściej, zważywszy na fakt, że dłonie są narzędziami pracy i dotykają wielu przedmiotów, na których znajdują się bakerie, a nawet wirusy. Dokładne mycie rąk polega na zastosowaniu ciepłej wody i mydła, które posiada właściwości antybakteryjne. 

Motyw mycia rąk w kolorowankach pojawia się bardzo często i to w różnych konfiguracjach. Sporą popularnością cieszą się wzory, na których widnieją namydlone dłonie pod bieżącą wodą. To doskonała ilustracja instruktażowa, z której dziecko będzie mogło skorzystać tuż po skończeniu swojego dzieła. Częstym motywem są również scenki, w któych mycie odbywa się tuż przed spożyciem posiłku. To kolejna lekcja, którą dziecko będzie mogło wziąć sobie do serca. Mycie rąk przed jedzeniem jest niezwykle ważną czynnością, która powinna stać się już w najmłodszych latach stałym nawykiem. Dziecko podczas kolorowania dowie się, że by zjeśc pyszne danie, trzeba będzie umyć dłonie. Tylko w ten sposób będziemy mogli uzyskać pewność, że nie fundujemy sobie dodatkowych gości w organizmie. Bardzo często oprócz graficznego motywu w kolorowankach pojawia się również napis "Umyj ręce". Ten czysty komunikat powoduje, że mycie rąk pojawia się w dziecięcej świadomości jako konieczność, z której nie można rezygnować ze względu na chwilowy kaprys lub brak chęci. Kolorowanki z dłońmi znajdującymi się pod lupą, która pozwala zwrócić uwagę na zanieczyszczenia niewidoczne gołym okiem, pobudzają dziecięcą wyobraźnię i pozwalają zrozumieć, że pewnych zagrożeń nie możemy zobaczyć. Istnieją jednak sposoby, by sobie z nimi poradzić. Wystarczy tylko mydło i odrobina czystej wody. 

Kolorowanie takich wzorów może być bardzo dobrym pretesktem do wprowadzenia dziecko w świat higieny osobistej i wszelkich reguł w niej panujących. Dziecko będzie mogło dowiedzieć się, że mycie rąk ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. Jest formą ochrony, dzięki której do organizmu nie przedostaną się niebezpieczne elementy. Warto również wspomnieć, że mycie rąk przed laty nie było normą, której należało się trzymać. W średniowieczu w ogóle nie przywiązywano wagi do mycia rąk oraz całego ciała. Nic zatem dziwnego w tym, że ludzie w tamtych czasach żyli znacznie krócej niż obecnie. Uważano wtedy, że mycie jakiegokolwiek elementu ciała nie ma większego sensu, ponieważ widoczne gołym okiem robaki lgną tak naprawdę do ubrań. To błędne myślenie powodowało, że ludzie średniowiecza odznaczali się specyficznym smrodem, który próbowano zatuszować perfumami. Czyszczone były wyłącznie ubrania. Taki stan rzeczy nie mieści się w głowach współczesnych ludzi. Dzisiaj wiemy, że higiena osobista jest kluczową sprawą o którą warto dbać każdego dnia - w trosce o lepsze samopoczucie oraz zdrowie. 

Podsumowanie

Kolorowanki z motywem mycia rąk mają przede wszystkim wartość edukacyjną. Dziecko poprzez twórczą zabawę będzie mogło dowiedzieć się, że dbanie o czystość ma wpływ na naszą codzienność. Dowie się również, czym grozi zaniedbywanie podstawowych zasad higieny. Warto wobec tego sięgać po takie kolorowanki, bo mogą stać się dla małego dziecka największą motywacją. 

Details

Data dodania: 13-12-2022

Kategoria: Edukacyjne

Oglądano 716 razy

Tagi: Brak

Ładuje się...