Recykling

Kolorowanki z motywem recyklingu pojawiają się często i trzeba przyznać, że tego rodzaju wzory to bardzo dobry pomysł na uświadamianie dzieci.

Recykling to w rzeczywistości powtórne zastosowanie odpadów, z których powstaje gotowy produkt. Taki zamknięty obieg i brak konieczności korzystania z nowych surowców wspiera naszą planetę, która przez brak odpowiedzialnego podejścia do tego tematu stała się wielkim wysypiskiem śmieci. Malowanki z motywem recyklingu w jakiejkolwiek formie nie tylko naświetlają problem, ale również mogą być początkiem dyskusji, podczas której dziecko dowie się, w jaki sposób zadbać środowisko i jakie zmiany można wdrożyć właściwie od zaraz. Podstawowym założeniem recyklingu jest maksymalne wykorzystanie odpadów, by zmniejszyć ilość przybywających śmieci.

Symbol recyklingu w kolorowankach 

Bardzo częstym motywem pojawiajacym się w kolorowankach jest sam symbol recyklingu składający się z wygiętych trzech strzałek, które tworzą razem trójkąt. Podczas kolorowania tego znaku dziecko będzie mogło dowiedzieć się, że pojawia się on na coraz większej ilości produktów, a to z kolei oznacza, że można opakowanie zastosować ponownie. Dla małego dziecka taka wiedza może stać się początkiem odpowiedzialnej postawy, którą warto w sobie pielęgnować w trosce o naszą planetę. Strzałki odznaczają się zielonym kolorem. Kolejnym motywem skupiającym się na recyklingu są pojawiające się w kolorowankach scenki przedstawiające proces segregowania śmieci. Dla małych dzieci kolorowe pojemniki na śmieci mogą w pierwszym momencie wzbudzać wyłącznie pozytywne skojarzenia ze względu na zastosowane barwy tak jak w innych edukacyjnych kolorowankach. Warto jednak uświadomić dziecko, że kolory są oznaczeniem pomagajacym uporządkować odpady. W kolorowankach pojawiają się motywy dzieci wyrzucających plastikowe śmieci do specjalnego kosza, które wędrują następnie do specjalnych fabryk, w których są przetwarzane na nowe produkty. Takie instruktażowe malowanki pomogą zrozumieć dziecku, że dbałość o planetę jest naszym obowiązkiem. Warto także zwrócić uwagę na kolorowanki przedstawiające opisane szczegółowo pojemniki na odpady. W niektórych wzorach tuż pod koszami znajdują się konkretne odpady, które należy nie tylko pomalować na odpowiedni kolor, ale również dopasować do właściwego pojemnika. 

Mogłoby się wydawać, że recykling to wymysł XXI wieku, który w ostatnich latach stał się wyjątkowo modny. Z odpadów powstają nowe stylowe ubrania, akcesoria w postaci torebek i wiele innych przedmiotów. Warto jednak wiedzieć, że już znacznie wcześniej podejmowano próby ponownego zastosowania niektórych materiałów. Hisotryczne doniesienia potwierdzają, że już w XI wieku Japończycy zaczęli przetwarzać na nowo zużyty papier. W okresie rewolucji przemysłowej składowanie odpadów stało się już nieco bardziej problematyczne i właśnie wtedy zaczęto rozważać możliwość ich ponownego zastosowania. Ważną datą jest rok 1897, bo to właśnie wtedy w Nowym Jorku powstało pierwsze centrum recyklingu. Trzeba było jednak wielu lat, by społeczeństwo faktycznie zaczęło traktować recykling na poważnie. 

Podsumowanie

Kolorowanki z motywem recyklingu mają wielki wpływ na świadomość małego dziecka w tym zakresie. Podczas kolorowania dziecko będzie mogło dowiedzieć się, jak wielkie znaczenie mają działania jednostek i że realne zmiany należy zaczynać od samego siebie. Dzięki takiej postawie Ziemia stanie się bardziej przyjaznym miejscem, a nie planetą, która bezustannie zasypywana jest tonami szkodliwych dla zdrowia odpadami. 

Details

Data dodania: 17-10-2022

Kategoria: Edukacyjne

Oglądano 883 razy

Tagi: Brak

Ładuje się...