Trudne, szczegółowe

Trudne i szczegółowe kolorowanki są przeznaczone dla nieco starszych dzieci, które mogą pochwalić się wprawioną ręką i umiejętnościami

Tego rodzaju malowanki pobudzają dziecięcą wyobraźnię do granic możliwości, pozwalając na tworzenie unikatowych arcydzieł, które będą mogły zasilić domową galerię sztuki. Warto się nimi zainteresować z kilku względów. Nie tylko wyzwalają kreatywność, ale jednocześnie uczą cierpliwości i staranności. Badania dowodzą, że są także doskonałym sposobem na redukcję stresu, co w przypadku dzieci podatnych będzie miało kluczowe znaczenie. Spectrum możliwości w tej materii jest bardzo obszerne. Nie będzie wobec tego żadnym problemem znalezienie tematycznej kolorowanki, która doskonale wpasuje się w oczekiwania dziecka. Na jakie wzory warto zwrócić uwagę? 

Jakie kolorowanki cieszą sie największą popularnością?

Wielką popularnością cieszą się kolorowanki inspirowane buddyjską sztuką tantryczną. Mowa o wzorach nawiązujących do wspaniałych mandal, których kolorowanie jest niezwykle czasochłonne i jednocześnie bardzo satysfakcjonujące. Charakterystycznym dla tego typu kolorowanek jest mnogość bardzo drobnych elementów oraz brak jakichkolwiek reguł. Dziecko będzie mogło samodzielnie decydować o tym, jakimi kolorowami wypełnić konkretny wzór. Dostępne są kolorowanki w okrągłym kształcie, które przypominają mandale przypominające te tworzone przez buddyjskich mnichów, jak i wzory w kształcie zwierząt czy pełne scenerie. To skomplikowane wzory, które dla małęgo dziecka będą wyzwaniem, ale też twórczą przygodą, w którą zdecydowanie warto się wybrać. W tego typu wzorach liczy się każdy szczegół, ale również największe skupienie. Dziecko będzie mogło zaprojektować swoje dzieło według własnego uznania. Warto zwrócić uwagę na kolorowanki przedstawiające piękne krajobrazy składające się z tysięcy drobnych części. Każdą część będzie można pokryć innym kolorem. Efekt końcowy z pewnością będzie satysfakcjonującym zaskoczeniem. Dużą popularnością cieszą się kolorowanki, w których liczy się uważne oko. Dla małęgo dziecka wyszukiwanie szczegółów i odnajdywanie ukrytych w gąszczu czarnych kresek kształtów jest nie tylko świetną zabawą, ale również zajęciem wpływającym na rozwój. 

Motywy Indyjskie w kolorowankach

Indyjska sztuka tworzenia jest mocno powiązana z kolorowankami z mandalami. Pierwotnie były one tworzone z kolorowych piasków. Stworzenie unikatowego wzoru wymagało poświęcenia wielu godzin i to tylko po to, by następnie uroczyście zniszczyć piękne dzieło. Mandale symbolizują przemijanie oraz ulotność życia. Stały się jednak obecnie również sposobem na wyciszenie się i pozbycie permanentnego stresu. Nic dziwnego zatem w tym, że po szczegółowe kolorowanki w takiej wersji sięgają równie często dorośli. Samo wypełnienie kolorem jest czynnością przyjemną. Każda kolejna barwa nadaje całokształtowi wyrazistości i charakteru. Naukowcy dowiedli, że tego rodzaju wzory mogą mieć terapeutyczny wpływ na osoby znerwicowane i borykające się z różnego rodzaju stanami depresyjnymi. Wyzwalają kreatywność i ukierunkowują umysł na twórcze działanie. 

Podsumowanie

Szczegołówe kolorowanki uczą cierpliwości i sprawiają, że dziecko poprzez tworzenie własnego działa uczy się podejmowania decyzji, a wartości edukacyjne w kolorowankach są tu nieopisane. To w końcu od niego zależy, jakie kolory wypełnią wzór. Dowiaduje się również, że staranność popłaca. Mnogość szczegółów siłą rzeczy zmusza do zastanowienia się nad ogólną kompozycją dzieła, a samo kolorowanie korzystnie wpływa na nastrój dziecka. 

Details

Data dodania: 17-10-2022

Kategoria: Edukacyjne

Oglądano 4916 razy

Tagi: Brak

Ładuje się...