Tygrysy

Te potężne zwierzęta należą do najbardziej fascynujących i kolorowych dzikich kotów na świecie

Tygrysy mają sierść w kolorze pomarańczowo-czarnym z białymi elementami, co stanowi spore wyzwanie dla kolorujących. Nie jest tak łatwo pokolorować aż tyle detali i sprawić, aby kot miał pręgi w odpowiednich barwach. Motyw ten działa na wyobraźnię maluchów, ponieważ tygrysy pojawiają się powszechnie w różnego rodzaju bajkach i filmach przyrodniczych, a możliwość stworzenia unikatowego umaszczenia motywuje do wzmożonej kreatywności. Jednym z najbardziej popularnych tygrysów jest na pewno ten z bajki i kolorowanek o Kubusiu Puchatku. W końcu nie każdy tygrys musi wyglądać w kolorowance tak, jak jego odpowiednik w rzeczywistości. Maluchy mają więc okazję wykazać się swoją kreatywnością i stworzyć unikatowe ilustracje, na których tygrysy będą miał tęczowe kolory albo też wiernie będą oddawały barwy kotów występujących w naturze.

Jak przedstawiane są tygrysy w kolorowankach?

Kolorowanki z tygrysem dzielą się na wiele kategorii. Mogą przedstawiać tylko zwierzę, ale też o wiele szerszy kontekst. Tygrys może znajdować się w dżungli lub w ogrodzie zoologicznym. Naczelnym motywem jest tutaj jednak dziki kot, który ma chyba najbardziej charakterystyczne umaszczenie w świecie dzikich kotów. Tygrysy są pomarańczowe i mają czarne pręgi na całym ciele, a ich brzuchy i okolice pyska są białe. Dodatkowo wyróżniają się masywną głową i łapami, przy czym ich uszka są dość małe. Dzieciiom zwierzęta te mogą kojarzyć się z wieloma bajkami i filmami, w których miały okazję je widzieć. Mogą również przypominać im o wizytach w ogrodach zoologicznych, kiedy to pojawiła się okazja, aby po raz pierwszy zobaczyć je na żywo. W takich wypadkach kolorowanie tygrysów będzie przywodziło na myśl wspomnienia z bestroskiego czasu spędzonego razem z rodziną w zoo i poznawania najbardziej egzotycznych zwierząt. 

Jak w mitologii przedstawiany jest tygrys i co oznacza?

W mitologii Dalekiego Wschodu tygrys reprezentuje piękno, wojowniczość i odwagę. W przeciwieństwie do smoka, który symbolizuje niebo, tygrysy mają reprezentować ziemię. Części ciała tygrysów są uważane tam za talizmany, na przykład pazury miały dodawać odwagi, wąsy były talizmanem miłośnym, a zęby przynosiły szczęście w hazardzie. Największą czcią w Azji otacza się tygrysy z albinizmem. Białe tygrysy w Chinach nazywane są królami zwierząt, w buddyzmie są symbolami gościnności i pobożności,a  z kolei w Japonii biały tygrys jest jednym z czterech dobrych duchów. Tygrys jest też jednym z dwunastu chińskich znaków zodiaku i symbolizował najwyższego generała armii w Cesarstwie Chińskim. Tygrysów nie brakowało również w literaturze. Został uwieczniony wniezwykle popularnej "Księdze dżungli" Rudyarda Kiplinga czy w "Pieśniach doświadczenia" Williama Blake'a. Obaj pisarze zaprezentowali w swoich powieściach tygrysy jako niezwykle groźne i majestatyczne stworzenia. Słynny Tygrysek z "Kubusia Puchatka" jest z kolei krnąbrnym i bardzo wesołym stworzeniem. Co ciekawe, w dzisiejszych czasach tygrysy stanowią najczęstsze maskotki drużyn sportowych. Jak widać, motyw tygrysa w kolorowankach jest jednocześnie nawiązaniem do wielu dziedzin historii, mitologii i kultury.

Podsumowując

Kolorowanki z motywem tygrysa stanowią dla dzieci spore wyzwania i pozwalają na tworzenia pięknych, wielobarwnych ilustracji. Przy okazji stanowią one ważny element wielu kultur i mogą inspirować do poznawania wiadomości z zakresu wiedzy ogólnej. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że przywołują wspomnienia o miłych momentach, kiedy dzieci mogły podziwiać je na żywo lub kojarzą się z ulubionymi bajkami. 

Details

Data dodania: 11-12-2019

Kategoria: Dzikie zwierzęta

Oglądano 8133 razy

Tagi: kot tygrys

Ładuje się...