Dla małego dziecka pokrywanie kolorem poszczególnych znaków będzie równoznaczne z nauką odczytywania tych graficznych symboli. Taka wiedza jest niezwykle przydatna w codziennym życiu zarówno w przypadku pieszych, jak i rowerzystów oraz kierowców. Dzięki takiej umiejętności wzrasta poziom bezpieczeństwa na drodze. Znaki informacyjne odznaczają się prostokątnym kształtem i dominującym granatowym kolorem. Ich zadaniem jest informowanie o warunkach na drodze, rodzaju drogi oraz obiektach, które mogą znajdować się w okolicy. Dzięki nim poruszanie się w przestrzeni drogowej jest znacznie łatwiejsze i przede wszystkim gwarantuje niezbędny w tej materii porządek.
Znaki informacyjne pojawiają się w kolorowankach w rozmaitych wariacjach. Bardzo często można spotkać się z zestawami skupiającymi się przede wszystkim na poszczególnych rodzajach znaków. W książeczkach poświęconych znakom informacyjnym znajdują się konkretne wzory, które trzeba będzie wypełnić kolorem. Warto zwrócić uwagę na kolorowanki wyposażone w dodatkową informację o znaczeniu znaków. Dzięki dokładnym opisom dziecko będzie mogło faktycznie nabyć mnóstwo przydatnej w życiu codziennym wiedzy. Tę wiedzę z radością wykorzysta podczas kolejnego spaceru lub wycieczki samochodem. Dla małego dziecka możliwość sprawdzenia właśnie nabytej wiedzy jest niezwykle dużą frajdą, ale również dowodem na to, że pozyskiwanie nowych informacji ma sens. Motyw znaków informacyjnych pojawia się także w kolorowankach przedstawiających konkretne scenki. To wariant, który pozwoli dziecku wcielić się w rolę osoby znajdującej się w bardzo konkretnej sytuacji. Dzięki temu znalazłszy się w przestrzeni miejskiej, dziecko będzie wiedziało, jak się zachować, by zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo. Tego rodzaju kolorowanki są doskonałym uzupełnieniem edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej.
Samo kolorowanie takich znaków drogowych może być pretekstem do zapoznania się z historią znaków drogowych. Dla małego dziecka trudnym może być wyobrażenie sobie świata bez pojazdów i tym samym konieczności montowania graficznych symboli, które troszczą się o porządek na drodze. Idea stworzenia międzynarodowych oznaczeń pojawiła się dopiero na początku XX wieku wraz ze wzrostem ilości pojazdów poruszających się po drogach i wzmożonym ruchem, który trzeba było w jakiś sposób uporządkować. Warto wiedzieć, że międzynarodowe spotkanie odbyło się z inicjatywy Niemców oraz Francuzów, którzy jako pierwsi zaczęli poruszać kwestię stworzenia uniwersalnych znaków. Warto również podkreślić, że na przestrzeni lat przybyło sporo nowych znaków. Dzieje się tak ze względu na pojawiające się nowe okoliczności, które wcześniej nie musiały być brane pod uwagę. Przykładem mogą być znaki informujące o tym, że na pewnym odcinku odbywa się pomiar prędkości czy znak informujący o znajdującej się w pobliżu stacji paliwowej z możliwością ładowania pojazdów elektrycznych.
Kolorowanki z motywem znaków informacyjnych są doskonałym wprowadzeniem w świat ruchu drogowego i związanego z nim bezpieczeństwa. Dzieci już na etapie przedszkola uczą się znaczeń podstawowych znaków. Malowanka z takim motywem będzie nie tylko pobudzała dziecięcą wyobraźnię, ale przede wszystkim pozwoli znacznie szybciej i przyjemniej uporać się ze znakami, których znajomość jest przepustką do bezpiecznego poruszania się po drogach.