Znicz

Motyw znicza na kolorowankach jest odniesieniem do Święta Zmarłych oraz czczenia naszej pamięci o nieżyjących bliskich.

Znicze to ogniotrwałe naczynia, które są wypełniane woskiem lub parafiną z knotem i które zapala się na grobach zmarłych lub w miejscach poświęconych ich pamięci. Najczęściej wykonywane są z bariownego szkła. Czesto mają efektowne przykrycie chroniące płomień przed deszczem i wiatrem, a także wypukłe ozdoby lub symbole krzyża na szkle. Znicze działają na wyobraźnię dzieci, ponieważ te już od dziecka wiedzą, że światełko w nich płonące jest symbolem pamięci o tych, których już z nami nie ma. W niektórych krajach znicz zapalany na grobie jest wsparciem dla zmarłego w jego wędrówce do innego świata, w innych jest to podkreślenie tego, że o nim myślimy.

Kolorowanki z motywem znicza zazwyczaj przedstawiają samo naczynie z parafiną lub woskiem. Może ono mieć różne kształty, dokładnie tak jak w rzeczywistości, i być ozdobione najróżniejszymi motywami nawiązującymi do religii. Wśród elementów, które trzeba pokolorować znajdują się więc szklana część, pokrywka, elementy dekoracyjne, a często również płonący w środku płomień. Często też przewijającym się motywem obok znicza będzie kolorowanka z różańcem. Dla dzieci kochających kolorowanie może to być okazja do wykazania się, ale zazwyczaj kolorowanki tego rodzaju nie są zbyt skomplikowane. Dzieciom znicze kojarzą się przede wszystkim ze Świętem Zmarłych, kiedy razem z rodzicami i innymi członkami rodzin wyruszają zapalić znicze na grobach bliskich. Mimo smutnych konotacji, nie ma chyba dzieci, które ne byłyby zafascynowane tysiącami zapalonych po zmorku zniczy. 1 listopada cmentarze wyglądają imponująco, a wszędzie dookoła widać płonące znicze w najróżniejszych kolorach. Po takich spacerach wiele dzieci wraca do domów na słodki poczęstunek, a cała rodzina spędza to święto razem. Chociaż znicze bezsprzecznie kojarzą się ze śmiercią, tak trudne treści zazwyczaj są nieco zatajane przed dziećmi. Sam znicz kojarzy im się więc raczej z efektownym oświetleniem, które nadaje cmentarzom mistyczny klimat, a dodatkowym uzupełnieniem może być msza święta z okazji dnia zmarłych, zatem motyw kolorowanek kościoła również się tutaj przewija.

Pierwsze informacje o zniczach zapalanych na grobach pochodzą jeszcze z kronik Jana Długosza. Historycy twierdzą, że zwyczaj zapalania zniczy na nagrobkach pochodzi od pogańskiego święta Dziadów, do którego nawiązywało jedno z najsłynniejszych dzieł polskiego wieszcza, Adama Mickiewicza. Samo słowo znicz pochodzi od litewskiego słowa "zinys", które oznaczało "wiedzieć" i "znać". W Hiszpanii wiele osób wciąż dba, aby znicz na grobie zmarłego palił się przez 365 dni w roku, aby jego dusza nie miała żadnych problemów z dotarciem do celu. W Polsce znicze zapalane są na specjalne okazje, Święto Zmarłych, a często również bez okazji. Dawniej ich obudowa była robiona z gliny, ale postęp sprawił, że mogą wyglądać efektowniej za sprawą szklanej obudowy lub też naczynia ze sztucznego tworzywa. Również dzięki postepowi możliwe jest tworzenie zniczy pięknie zdobionych ornamentami w szkle lub też zniczy elektrycznych, które nie tworzą żadnego zagrożenia pożarowego. Jak widać, historia zniczy sięga odległych czasów, a tradycja wspierania zmarłych jest ważną częścią kultury wielu krajów.

Podsumowanie

Motyw znicza w kolorowankach nawiązuje do bardzo gorliwie kultywowanej tradycji, która nakazuje nam pielęgnować pamięć o zmarłych i wspierać ich w zaświatach. Kolorowanki z tym motywem pozwalają dzieciom stworzyć piękne znicze w formie plastycznej, a czasem nawet skłaniają do pierwszcyh w życiu refleksji na temat tych, którzy odeszli. Z całą pewnością tego rodzaju kolorowanki motywują dzieci do większej staranności i precyzji.

Details

Data dodania: 20-10-2022

Kategoria: Religia

Oglądano 1927 razy

Tagi: Brak

Ładuje się...