Czarodziejki i czarownice

Motyw czarodziejek i czarownic w literaturze i nie tylko...

Motyw czarodziejek i czarownic przewija się w literaturze od stuleci, pobudzając wyobraźnię do granic możliwości. W wielu ludowych wierzeniach czarownica jest ucieleśnieniem nieczystych mocy i osobą, która za pomocą magii działa na rzecz szatana. Porównywane do wiedźm, które były istotami półdemonicznymi, choć w niektórych interpretacjach postrzegane były jako osoby trudniące się ziołolecznictwem i medycyną. Nieco inaczej intereptowane są czarodziejki, które na ogół kojarzone są z dobrymi wróźkami i magią białą, która jest wykorzystywana wyłącznie w dobrych celach. Na przestrzeni lat twórcy filmów animowanych i dzieł literackich wielokrotnie brali na warsztat motyw czarodziejki. Mieliśmy do czynienia z Sabiną - Nastoletnią Czarownicą, Hermioną Granger - jedną z głównych bohaterek powieści o Harrym Potterze czy Diaboliną, w którą wcieliła się Angelina Jolie. Każda z nich odznaczała się nadprzyrodzonymi mocami i umiejętnością posługiwania się magią. 

Charakterystyka postaci czarodziejek i czarownic

Przede wszystkim pojawia się podział na czarownice i czarodziejki. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z kobietą, która wzbudza respekt już na pierwszy rzut oka. Jest istotą raczej przerażającą, wyposażoną w charakterytyczny dla siebie środek transportu w postaci starej miotły, wydatny nos i szpiczaczasty kapelusz.

Czarownice w kolorowankach na ogół wyposażone są w kociołek, w którym przygotowywane są magiczne eliksiry z wzbudzających wstręt składników. Bardzo często towarzyszy im kot. Nieco inaczej przedstawiane są czarodziejki, które na ogół kojarzą się z nieco baśniową atmosferą. To przyjazne i uśmiechnięte istoty o magicznych mocach. Zdarza się, że posiadają skrzydła. Są uosobieniem dobra, którym zarażają innych. Z całą pewnością kojarzą się dzieciom z rozmaitymi bajkami, w których motyw czarodziejki pojawia się nagminnie. Piękne i dobroduszne czarodziejki są dla małego dziecka ucieleśnieniem najpiękniejszych wartości i wielką inspiracją. 

Gdzie znajdziemy czarodziejki i czarownice? Jak przedstawiane są na kolorowankach?

Czarodziejki i czarownice w kolorowankach dla dzieci to przede wszystkim możliwość zanurzenia się w magicznym świecie, w którym posiadanie nadprzyrodzonych mocy nie jest niczym nadzwyczajnym. W oczywisty sposób nawiązują do kolorowanek z bajek, np. Czarodziejki z Księżyca stworzoną przez mangakę Naoko Takeuchi, która w Polsce do tej pory cieszy się ogromną popularnością. Dla małego dziecka wszechmogące czarodziejki mogą pełnić rolę wzorców, a te są szalenie ważne w okresie dorastania. Na ogół właśnie w postaciach z bajek dzieci dostrzegają istotne wartości, które następnie są przyswajane, stając się podstawą zachowania. Dobroduszne czarodziejki, które są w stanie zbawiać świat, pielęgnują przyjaźnie, dbają o innych i wiedzę, że warto być zawsze po dobrej stronie mocy, są dla małych dzieci wzorem do naśladowania. Jednocześnie pobudzają wyobraźnię i są źródłem ogromnej radości. Podczas kolorowania czarodziejek dziecko będzie mogło wcielić się w rolę ulubionych bohaterek i na nowo przeżywać ich wspaniałe przygody. 

Podsumowując

Motyw czarodziejek i czarownic jest ponadczasowy. Małe dzieci mają ogromną potrzebę uciekania w wykreowany świat. Zanurzanie się w magii jest niezwykle ważne w okresie dzieciństwa. Dzięki niemu dziecko jest w stanie uruchomić myślenie magiczne i wytłumaczyć sobie niektóre zjawiska na swój sposób. Dzięki temu jest w stanie uporać się z niektórymi lękami i znacznie łatwiej przechodzić przez pewne sytuacje. Właśnie dlatego warto sięgać po kolorowanki z motywem czarodzieja lub czarodziejek i czarownic. 

Details

Data dodania: 14-11-2021

Kategoria: Ludzie

Oglądano 1403 razy

Tagi: Brak

Ładuje się...